Jedno zwycięstwo, dwa tytuły i trzy miejsca na podium dla Dunlopa w Le Mans 24h

Warszawa, 25 września 2013 r. – Po opuszczeniu flagi w wykańczającym, 24-godzinnym wyścigu Le Mans, nastąpiło rozstrzygnięcie walki o tytuł Mistrza Świata Endurance FIM. Jadący na oponach Dunlop Suzuki Endurance Racing Team (SERT) sięgnął po swoje trzynaste zwycięstwo, ale zdobywcą Pucharu Świata Endurance 2013 została ekipa Team Motors Events April Moto.

Wyścig był pełen zaskakujących zmian – Vincent Philippe na pierwszym motocyklu składu SERT przewrócił się na wczesnym etapie wyścigu, sprowadzając zespół na 49. pozycję. Późniejsze problemy z chłodnicą i silnikiem pogorszyły szansę SERT na finisz na podium. Jednak nawet mimo przeprowadzonego w połowie wyścigu remontu silnika, ekipa ukończyła wyścig na 12. miejscu w swojej klasie. Zyskała tym samym wystarczającą liczbę punktów, by uplasować się przed motocyklem Yamaha France, który pod koniec wyścigu był już jedynym zagrożeniem.

Jadąca na Dunlopach ekipa R2CL dała doskonały pokaz brawurowej jazdy i od wczesnych etapów wyścigu walczyła o miejsce na podium. Ostatecznie zespół zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Do Dylana Buissona i Gwen Giabbani dołączył zawodnik wyścigów drogowych Guy Martin, który zdobył flagę dla francuskiego zespołu. Punkty za drugie miejsce wypromowały R2CL na czwarte miejsce w mistrzostwach.

Czwarte miejsce w wyścigu zajął Team 18 Sapeurs-Pompiers, składający się z zawodowych strażaków i ochotników. Zespół ten, podobnie jak R2CL, SERT i Honda TT Legends, jechał na oponach Dunlop o nowym profilu. Zgodnie z oczekiwaniami, opona bez problemów wytrzymywała podwójne przejazdy, a zawodnicy oceniali ją pozytywnie.

Zawodnicy Dunlopa zajęli wszystkie trzy miejsca w mistrzostwach Superstock. Team Motors Events April Moto zakończył wyścig na miejscu piątym w klasyfikacji generalnej i pierwszym w swojej klasie, sięgając po tytuł. Za nimi uplasował się Junior Team LMS Suzuki na drugim miejscu zarówno w wyścigu, jak i w klasyfikacji mistrzostw. Mimo odpadnięcia z wyścigu z powodu problemów ze skrzynią biegów, liderzy wcześniejszej klasyfikacji Penz13.com Franks Autowelt Racing Team mieli już na koncie wystarczającą liczbę punktów, by zająć trzecie miejsce w tegorocznej tabeli.

Duża liczba zawodników nie ukończyła wyścigu – tylko 35 z 56 startujących wytrzymało 24 godziny. Między innymi odpadł zespół Honda TT Legends po poważnym incydencie w szóstej godzinie. Jadący na trzecim miejscu Simon Andrews stał się uczestnikiem wypadku z udziałem wielu motocykli, wskutek czego doznał obrażeń i przebywa niestety w szpitalu.

„Wiedzieliśmy, że tytuł przypadnie w udziale SERT, o ile nie wpadną w kłopoty, do których jednak doszło. Zespół poradził sobie w sposób godny największego uznania, utrzymując motocykl w wyścigu po wypadku i zachowując wiarę w zwycięstwo. Wyścigi na wytrzymałość nie należą do łatwych, dlatego tytuł znalazł się w godnych rękach. Czuliśmy się fantastycznie widząc R2CL na podium po wspaniałej jeździe, bez większych incydentów. Jesteśmy zadowoleni ze sprawowania się nowej tylnej opony, która spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Zajęcie wszystkich trzech miejsc w klasie Superstock w Pucharze Świata Endurance to dla nas wielka radość, a wejście dwóch zespołów do pierwszej szóstki w tabeli ogólnej to znakomity rezultat. Cieszyła nas również walka zespołu Honda o miejsce na podium. Myślimy też z troską o Simonie Andrewsie – wszyscy w Dunlopie życzą mu szybkiego powrotu do zdrowia” – powiedział Peter Chapman, koordynator wyścigu Dunlop EWC.

Dunlop jest jednym z wiodących światowych producentów opon klasy high i ultra high performance, z imponującą historią sukcesów i rekordów w sportach motorowych. Dunlop jest partnerem technicznym Suzuki Endurance Race Team, Honda TT Legends, firm Kawasaki i Honda oraz wyłącznym dostawcą opon do wyścigów Moto2 i Moto3.

Bogate doświadczenie Dunlopa w dziedzinie sportów motorowych pozwala na rozwój innowacyjnych technologii wykorzystywanych w produkcji opon do codziennej jazdy.

W 2013 r. przypada 125. rocznica powstania firmy Dunlop i przedstawienia przez jej założyciela opony pneumatycznej. Na oponach Dunlop jechał zwycięzca pierwszych mistrzostwach motocykli klasy 500cc w 1949 r. Opony Dunlop dominowały w tej serii zmagań w kolejnych dziesięcioleciach.

W 1991 r. motocykl wyposażony w ogumienie Dunlop zdobył pierwszy z trzech kolejnych tytułów w wyścigach World Superbikes, a w 2008 r. Marco Simoncelli sięgnął po 200. mistrzostwo dla Dunlopa w klasie 250cc. W tej serii GP Dunlop ma na koncie 17 Mistrzostw Świata. W 2010 r. Dunlop został wyłącznym dostawcą opon dla Moto2, a dwa lata później - Moto3.

Zespoły i zawodnicy Dunlopa dominują w wyścigach endurance – od 2002 r. zdobyli dziewięć z jedenastu Mistrzostw Świata w tej kategorii. Dunlop zdobywał tytuły we wszystkich ważniejszych wyścigach – od Mistrzostw Świata GP, poprzez wyścig TT na Wyspie Man, World Superbike, Supersport i World Endurance. Podobne sukcesy odnosi w motocrossie i innych mistrzostwach off-road. Najnowsze opony drogowe Dunlopa są montowane jako standardowe wyposażenie na motocyklach wiodących producentów, takich jak Honda, Kawasaki, KTM i Suzuki.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 52 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia ok. 69 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.